نکات جامع راه اندازی کترینگ

نکات جامع راه اندازی کترینگ

درباره کترینگ

کترینگ ارائه خدمات غذا و نوشیدنی در تعداد زیاد برای انواع مختلف رویدادها و مناسبت ها و مراسم ها و جشن ها  می باشد. غذا معمولا نقش مهمی در مراسم و مهمانی ها دارد. هنگامی که سعی می کنید به افراد زیادی غذا بدهید، استخدام یک سرویس پذیرایی می تواند باعث صرفه جویی در زمان و کاهش استرس شود به این ترتیب، میزبان می تواند روی صحبت با مهمانان و شرکت کنندگان تمرکز کند و نگران جزئیات کوچکی مانند سرد شدن غذا و سرویس دهی منظم به میهمانان نباشد.خدمات کترینگ فقط غذا را درست نمی کند، بلکه زمان بندی در ارائه خدمات را نیز مدیریت می کند.

در ادامه توضیحاتی درمورد عوامل موثر و اساسی در راه اندازی کترینگ، خواهیم پرداخت.

1.نوشتن بیزنس پلن

نوشتن یک بیزینس پلن کامل و دقیق برای اداره با دقت امور کترینگ و مدیریت درست آن، بسیار پراهمیت است. تدوین این برنامه علاوه بر مشخص کردن مسیر حرکت کترینگ، شما را در مسیر درست و رسیدن به هدف سوق می دهد. نکته مهم در تدوین بیزنس پلن، دقت به جزئیات است. با چیدن بیزینس پلن و اجرا کردن آن از بروز مشکلات جلوگیری کنید.

2.برآورد مالی

داشتن اطلاعات دقیق در مورد میزان هزینه‌های راه اندازی کترینگ از اصلی‌ترین نکاتی است که باید رعایت شود. این اطلاعات به مؤسس ها کمک می‌کند تا با داشتن اشراف کامل به همه امور، برنامه دقیقی را بچینند و طبق آن منابع مالی را مصرف کنند. این اتفاق باعث می‌شود تا از صرف هزینه‌های اضافی و بیهوده جلوگیری شود. ذخیره کردن سرمایه در ابتدا، به هر میزان که باشد اهمیت زیادی دارد. چرا که در ابتدا درآمد آنگونه که انتظار دارید بالا نخواهد بود. بخشی از هزینه‌هایی که برای تأسیس کترینگ مدنظر قرار می‌گیرند عبارت‌اند از:

 • هزینه تهیۀ محل کترینگ

 • هزینه‌های جاری (آب، برق، گاز و …)

 • هزینه حقوق نیرو

 • هزینه حمل و نقل غذا تا مقصد

 • هزینه مواد اولیه

 • هزینه تجهیزات اولیه کترینگ

 • هزینه بازاریابی

3.انتخاب نوع کترینگ

بسیار مهم است که در ابتدای راه، نسبت به نوع کترینگی که قصد راه اندازی آن را دارید اطلاع داشته باشید. منوی متفاوت کترینگ‌ باعث می‌شوند تا شما به نیروی ماهرتر و تجهیزات اولیۀ متفاوتی نیاز پیدا کنید و خرید این تجهیزات، نیازمند سرمایه بیشتری است.طراحی منو نیز یکی از فعالیت‌هایی است که در این مرحله باید انجام بگیرد. چرا که منوی یک کترینگ تحت تأثیر نوع آن کترینگ است. طراحی منو بر روی جذب مشتریان و همچنین برندینگ کترینگ تأثیر قابل توجهی دارد.

4.اخذ مجوزهای موردنیاز

کسب مجوز برای شروع فعالیت در زمینه کترینگ یا مراکز تهیه غذا نیازمند مجوز و تائیدیه‌های مختلفی بوده که امروزه این روند به دلیل شکل گرفتن اتحادیه‌ها، بسیار راحت‌تر انجام می‌پذیرد. مراحل کسب مجوز برای راه‌ اندازی کترینگ عبارت‌اند از:

 • کسب مجوز برای نام کترینگ

 • کسب مجوز بهداشت برای کترینگ

 • اخذ پروانۀ کسب

 • مجوز سلامت پرسنل

5.انتخاب محل مناسب

داشتن فضای مناسب برای شروع به فعالیت کترینگ اهمیت زیادی دارد. از آنجایی که کترینگ‌ها با تعداد محدودی از مشتری‌ها کار می‌کنند، نیاز به داشتن یک ویترین بزرگ و قابل توجه ندارند. به همین دلیل معمولاً کترینگ‌ها در زیرزمین‌ها فعال هستند. اما باید به این نکته توجه داشت که فضایی که کترینگ در آن راه اندازی می‌شود باید دارای تهویه، لوله کشی آب و گاز و ابعاد بزرگ و مناسب باشد. نکته‌ی دیگر راجع به انتخاب محل مناسب، نزدیک یا دور بودن به مراکز اداری و تجاری شهر است. با توجه به نوع مشتریان کترینگ‌ها، نزدیک بودن به موقعیت‌هایی که تجمع مراکز اداری در آنجا بیشتر است نوعی مزیت محسوب می‌شود. چرا که مدت زمانی که صرف حمل و نقل می‌شود را کاهش داده و غذای تازه‌تر و باکیفیت‌تری به دست مشتری‌ها می‌رسد.

6.نام و لوگو

از آنجایی که کترینگ‌ها غذا را به صورت بسته‌بندی ارسال می‌کنند؛ انتخاب نام و لوگوی جذاب بسیار حائز اهمیت است. چرا که لوگو و اسم شما بر روی بسته‌بندی، شکل بسته و بر روی برندینگ شما تأثیر مستقیم دارد.

7.تبلیغات

بدون بازاریابی درست و اصولی احتمال رشد در کسب‌ و کارها تقریباً غیر ممکن است. از آنجایی که مشتریان کترینگ‌ها مراکزی نظیر شرکت‌ها، اداره‌ها و همچنین تالارهای عروسی و … هستند؛ نیاز است با توجه به نوع استراتژی بازاریابی خود، اقدام به تبلیغات و بستن قراردادهایی در جهت پیشرفت روز‌به‌روز کترینگ خود کنید.

8.استخدام پرسنل

نیروی انسانی یا پرسنل، یکی از اصلی‌ترین عوامل کترینگ‌ها هستند. در کترینگ‌ها علاوه بر آشپز، به پیک ‌هم نیاز است تا غذای گرم تولید شده را به دست مشتری برساند. استخدام این پرسنل متخصص کار راحتی نیست. پیدا کردن افرادی که بتوان از آنها به عنوان افراد کاربلد در فرایند تأسیس کترینگ استفاده نمود؛ نیازمند تجربه بالایی است.

9.تهیه تجهیزات

تجهیزات اولیه مناسب که برای راه‌ اندازی کترینگ نیاز هستند؛ بخش زیادی از هزینه‌ها را شامل می‌شوند. برای خرید این تجهیزات باید توجه داشت که با توجه به نوع کترینگ و نیاز بیشتر به برخی تجهیزات، یا تعداد بیشتری از آن وسیله را و یا حجم و اندازه‌ی بزرگ‌تری از آن را باید تهیه نمود. تعدادی از تجهیزات مورد نیاز عبارت‌اند از: میز کار استیل، اجاق گاز، یخچال و فریزر، چرخ گوشت، سبزی خرد کن 

برخی از تجهیزاتی که در راه اندازی کترینگ به آنها نیاز است عبارت‌اند از:

 تجهیزات آماده سازی در راه اندازی کترینگ

برخی از تجهیزات در فرایند آماده سازی غذا نقش دارند. تجهیزاتی مانند: چرخ گوشت، اره استخوان‌بر، سيخ گير، ميكسر كباب، محفظه ضدعفونی چاقو، كالباس‌بر، تامبلر، مريناتور، همبرگر و بيفتك زن، دايسر، انواع سبزي خرد كن، انواع خلال كن، سيب زمينی پوست كن، آبگیر كاهو و سبزیجات، پوست گیر پياز، انواع بليكسر (غذاساز)، ميز و تخته كار چوبی و تفلون، آبچكان  تخته كار، كنده ساطور و …

تجهيزات نگهداري سرد در راه اندازی کترینگ

انواع سردخانه زير صفر و بالای صفر، يخچال و فريزر ايستاده،‌ يخچال و فريزر خوابيده رويه ميز

تاپينگ زير يخچالی، تاپينگ روميزی، يخچال و فريزر زير كانتری

انواع ديسپلی سرد دسر، سالاد، ماست جلو باز ( سلف سرويس ) و جلو بسته، يخچال‌های ايستاده پرده هوا جهت نوشيدنی

كانترهای سرد سلف سرويس بصورت زير يخچالی، وان سرد

تجهيزات نگهداري گرم در راه اندازی کترینگ

انواع اينداكشن، شف اينگ ديش جهت پخت و نگهداری غذا

كانترهای گرم ثابت و متحرك

انواع چراغ‌ها و گرمكن‌های سراميكی

انواع بنكوئت ترولی و كابينت‌های گرم و بشقاب گرم كن

انواع هود دو جداره و تك جداره، ديواری و مركزی با روشنايی

انواع سينك و وان شستشو

 

 

تجهیزات آشپزخانه صنعتی فریدونی مطبخ تولید کننده انواع تجهیزات صنعتی می باشد . جهت دریافت مشاوره و اطلاع از قیمت ، خرید و نحوه سفارش و ارسال محصولات با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

پست قبلی

10 نکته جامع در راه اندازی کافی شاپ سیار

پست بعدی

تجهیزات لازم برای راه اندازی سوخاری کیلویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولاتی که به دنبال آن هستید شروع به تایپ کنید.
سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید