معرفی دستگاه آب سودا ساز

معرفی دستگاه آب سودا ساز

 دستگاه آب سودا ساز

 Soda maker سودا ساز خانگی یا soda siphon به شکل یک بطری شیشه ای یا فلزی یا طلقی، به همراه یک سوپاپ آزاد کننده گاز و یک دهانه برای سرو آب گازدارشده می باشد. سودا سازهای خانگی می توانند آب یا نوشیدنی های دیگر را با استفاده از یک کپسول استیل یک بار مصرف که دارای گاز دی اکسید کربن است، گازدار کنند.

 این دستگاه سودا ساز به شکل یک بطری فلزی به همراه یک سوپاپ آزاد کننده گاز و یک دهانه برای سرو آب گازدارشده می باشد. کپسول شارژ گاز دی اکسید کربن در بالای دستگاه جای گذاری می شود و دی اکسید کربن به مایع  داخل سوداساز تزریق می گردد و بعد کپسول غیر قابل استفاده می شود و باید دور انداخته شود.

 سودا یا آب گازدار یا کربن‌دار، یک نوشیدنی نیروبخش است که جایگزین خوبی برای نوشیدنی‌های قنددار به محسوب می شود. آب کربن‌دار، آبی است که تحت فشار، با دی اکسید کربن پر می‌شود. این کار یک نوشیدنی پرحباب و جوشان به دست می‌دهد که نام‌های مختلفی به آن داده‌اند از جمله سودا. به اغلب انواع آب‌های گازدار نمک اضافه می‌کنند تا طعم بهتری حاصل شود.

سودا و سلامت بدن 

آب‌های گازدار معدنی (طبیعی) گونه‌ متفاوتی هستند که از چشمه‌های طبیعی می‌جوشند و اغلب دارای عناصر معدنی مانند سولفور هستند. پس می‌توان این‌ها را نیز آب گازدار دانست. آب «تونیک» نوعی از آب کربن‌دار است که دارای عنصری تلخ‌مزه به نام کوئینین، و هم‌چنین قند یا شیره‌ی غلیظ فروکتوز ذرت است.

آیا سودا اسیدی است؟

بله ، دی اکسیدکربن و آب، طی یک واکنش شیمیایی، اسید کربنیک تولید می‌کنند؛ نوعی اسید ضعیف که ثابت شده همان گیرنده‌های عصبی را در دهان شما تحریک می‌کند که خردل می‌کند. این تحریک نوعی سوزش در دهان به وجود می‌آورد که برای بسیاری افراد هم محرک است و هم خوشایند.

سودا و سلامت دندان‌ها

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌هایی که درباره‌ آب گازدار وجود دارد تأثیر آن بر سلامتی دهان و دندان است، چرا که با نوشیدنش مینای دندان مستقیماً در معرض اسید قرار می‌گیرد.

نتیجه‌ برخی تحقیقات و مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که:

آب معدنی گازدار، تنها کمی‌از آب غیر گازدار به مینای دندان صدمه می‌زند. آب معدنی گازدار صد برابر کمتر از نوشیدنی‌های قندی گازدار ضرر دارد. در واقع نوشیدنی‌های گازدار در صورتی به مینای دندان صدمه می‌زنند که حاوی قند باشند. ترکیب قند و دی اکسید کربن به پوسیدگی دندان‌ها کمک می کند. در کل، آب گازدار خطر بسیار کمی‌برای دندان دارد.

تاثیر مصرف سودا بر احساس سیری

آب گازدار موجب می‌شود به مدت طولانی‌تری احساس سیری داشته باشید تا آب معمولی. به این دلیل که احتمالاً آب گازدار به ماندگاری بیشتر غذا در معده کمک می‌کند.در یک آزمایش کنترل شده بر روی چندین زن سالم و جوان، احساس سیری، پس از نوشیدن (۲۵۰ میلی‌لیتر) سودا، بسیار بیشتر بود.

تاثیر سودا بر سوءهاضمه

در یک مطالعه‌ی ۲ هفته‌ای بر روی ۴۰ فرد مسن که به سکته‌ی قلبی دچار شده بودند، این افراد به دو گروه تقسیم شدند و یک گروه از آن‌ها آب گازدار نوشیدند. میانگین تناوب حرکات روده‌ی این افراد به دو برابر گروهی رسید که از آب معمولی استفاده کرده بودند.هم‌چنین شواهدی وجود دارد که آب گازدار مشکلاتی نظیر سوء‌هاضمه و معده‌درد را نیز بهبود می‌بخشد.یک مطالعه‌ کنترل شده بر روی چندین نفر که به مشکلات مضمن‌ هاضمه دچار بودند نیز راه‌اندازی شد. پس از 2 هفته ، عده‌ای که آب گازدار نوشیده بودند علائم خوبی از بهبود نشان دادند.

سودا و سلامتی استخوان‌ها

بسیاری از مردم بر این باور هستند که نوشیدنی‌های گازدار به دلیل اسیدی بودنشان برای استخوان‌ها ضرر دارند. با این حال پژوهش‌ها نشان می‌دهند که دلیل این زیان کربن نیست.در مطالعه‌ای وسیع بر روی ۲۵۰۰ نفر، ثابت شد که تنها نوشیدنی‌ای که بافت استخوانی را تحت تأثیر قرار می‌دهد کولا است و آب گازدار هیچ اثری بر سلامت استخوان ندارد.

نوشیدنی‌های حاوی کولا، بر خلاف آب کربن‌دار و سودا، میزان بالایی فسفر دارند. مطالعات نشان می‌دهند که افرادی که به طور مستمر کولا می‌نوشند فسفر بدنشان زیاد است و در عوض سطح کلسیم پایینی دارند و این امر عامل مهمی‌برای پوکی استخوان به شمار می‌آید.

در پژوهش دیگری بر روی دختران نوجوان، مشخص شد که نوشیدن کولا چگالی استخوان آنها را کاهش می‌دهد. در واقع این نوجوان‌ها به جای نوشیدنی‌های لبنی مورد نیاز بدنشان، کولا می‌نوشیدند و میزان جذب کلسیم در بدن آن‌ها بسیار پایین بود.

در نهایت این که، نوشیدن نوشیدنی‌های گازدار حاوی کولا برای سلامت استخوان‌ها ضرر دارد اما این موضوع ربطی به گازدار یا کربن‌دار بودن آنها ندارد.

سودا و سلامت قلب 

در یک مطالعه مشخص شد که افرادی که آب‌های گازدار سرشار از سدیم مصرف کرده بودند با کاهش سطح LDL (کلسترول مضر)، قند خون و شاخص‌های التهابی در خون مواجه شدند. هم‌چنین میزان HDL (کلسترول مفید) خون آن‌ها افزایش پیدا کرده بود.

علاوه بر این‌ها، خطر ابتلا به بیماری قلبی در افرادی که آب کربن‌دار می‌نوشند ۳۵ درصد کم‌تر از افرادی بود که آب معمولی می‌نوشند. با این حال به دلیل محدود بودن پژوهش‌ها، نمی‌توان نتیجه‌ای قطعی در مورد این موضع گرفت.

سودا برای سلامت بدن مضر است یا مفید

در واقع در حال حاضر هیچ سند و مدرکی وجود ندارد که ثابت کند این نوشیدنی برای سلامت بدن زیان‌ آور است. تأثیر چندانی بر دندان‌ها ندارد و هیچ اثری بر استخوان‌ها نمی‌گذارد. از طرفی سوء‌هاضمه و یبوست را درمان می‌کند. این نوشیدنی کالری ندارد و نوشیدنش حس خوشایندی به افراد می‌هد. بسیاری از مردم مصرف آن را به آب معمولی ترجیح می‌دهند.

 

در این مقاله توضیحات جامع و کاملی در مورد مصرف آب گاز دار یا آب سودا دار برای شما که علاقمندان به سلامتی خود و اطرافیانتان هستید آورده شده است . اگر میخواهید یکی از این دستگاه های آب سودا ساز را برای خود و یا به عنوان هدیه برای عزیزانتان تهیه نمایید جهت خرید ما به شما فروشگاه آنلاین فریدونی مطبخ را معرفی می نماییم.

پست قبلی

نکات جامع خرید یخچال صنعتی

پست بعدی

دستگاه بویلر چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولاتی که به دنبال آن هستید شروع به تایپ کنید.
سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید